Neptun kód Jelszó
Közraktár utca 4-6. C503. Telefon: 482-7241 Fax: 482-7255 Kezdőoldal Corvinus Egyetem Kapcsolat IN ENGLISH

Tudományos továbbképzés

E programra azok jelentkezhetnek, akik a tudományos munka, az oktató- illetve a kutató tevékenység végzése iránt éreznek elhivatottságot.

A Nemzetközi kapcsolatok tudományos doktori (Ph.D.) program felelőse a Nemzetközi kapcsolatok tanszék. A program oktatásában részt vesz a Világgazdasági tanszék és több hazai és külföldi kutatóintézet.

A program célja és szervezeti keretei

A program célja magas színvonalú tudományos továbbképzés a nemzetközi kapcsolatok multidiszciplinális szakterületein. Mivel a nemzetközi kapcsolatok multidiszciplinális tanulmányozása több területet átölelő oktatást, felkészítést igényel, a képzés szerkezetében az ezt segítő tudományágak dominálnak (nemzetközi jog, nemzetközi gazdaságtan, a nemzetközi politika elmélete, a nemzetközi kapcsolatok multidiszciplinális története, regionális - Európa és Európán kívüli területek - tanulmányok).

A nemzetközi kapcsolatok szakterületén járatos szakemberek egyetemi szintű képzése Magyarországon évtizedek óta kizárólag a Budapesti Corvinus Egyetem (korábban Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem, majd Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem) Nemzetközi kapcsolatok szakán folyik, amelyet az 1963-ban megalakult Nemzetközi kapcsolatok tanszék gondoz, és amelyben több tárgy oktatásával a Világgazdasági tanszék is közreműködik. 1991 szeptemberében kezdte meg működését a Posztgraduális Nemzetközi és Diplomáciai Tanulmányok Intézete (BIGIS) azzal a céllal, hogy elősegítse az egyre összetettebb és magasabb követelményeknek megfelelni tudó szakemberek továbbképzését, amely iránt növekvő igény tapasztalható.

Az éveken át szerzett oktatási tapasztalat és a kialakult oktatói együttes eredményes munkája alapján kezdeményezte a Nemzetközi kapcsolatok tanszék a doktori program megindítását. Az érintett társtanszékkel és társintézményekkel együtt kidolgozott programot és akkreditációs pályázatot az Ideiglenes Országos Akkreditációs Bizottság a közgazdasági szakbizottság döntése és előterjesztése alapján elfogadta és a Nemzetközi Kapcsolatok Multidiszciplinális Ph.D.-képzést a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemre (ma Budapesti Corvinus Egyetem), annak Nemzetközi kapcsolatok tanszékére akkreditálta, a képzés irányításával Szentes Tamás egyetemi tanárt, az MTA akkor levelező, ma rendes tagját bízta meg. Az IOAB helyére lépő Országos Akkreditációs Bizottság ezt a döntést megerősítette. 2000 decemberében a Magyar Akkreditációs Bizottság - a törvény előírásainak megfelelően - ismét akkreditálta a doktori programokat. A Nemzetközi Kapcsolatok Multidiszciplinális Ph. D. programot "Multidiszciplinális doktori iskolaként" akkreditálta, amelyben a közgazdaságtudomány (nemzetközi gazdaságtan) és az állam- és jogtudományok (nemzetközi jog, Európai Unió joga stb.) szerepel. Az iskola vezetője ma Palánkai Tibor akadémikus, egyetemi tanár.

A Nemzetközi kapcsolatok Multidiszciplinális Ph.D.-programban több hazai és külföldi intézmény vesz részt. Így a BCE Nemzetközi kapcsolatok tanszéke, Világgazdasági tanszéke, a Posztgraduális Nemzetközi és Diplomáciai Tanulmányok Intézete (BIGIS), valamint az MTA Világgazdasági Kutató Intézete, a Magyar Külügyi Intézet és a Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet. Külföldi partnereink közül az alábbiakkal alakult ki együttműködés: Paul-Nitze School of Advanced International Studies, the Johns Hopkins University; a Bologna Center az Egyesült Államokban, illetve Olaszországban; Department of International Relations and Public International Law, University of Amsterdam; az Erasmus University Hollandiában; az Europaische Akademie Otzenhausen és a Sozialwissenschaftliches Forschungsinstitut Németországban; a Centre d'Études des Relations Internationales et Stratégique (CERIS) de l'Université de Bruxelles Belgiumban, valamint a 15 legjelentősebb amerikai külügyi diplomataképző iskolát tömörítő szövetség, az APSIA (Association of Professional Schools of International Affairs) tagiskolái.

A program több mint tíz éve alatt hallgatóink több jelentős nyugat-európai és amerikai intézményben, egyetemen, kutatóintézetben folytattak kutatómunkát. Ilyenek például: Európai Unió Bizottsága, Dublini Egyetem, La Sapienza Egyetem, Róma, Sorbonne, Párizs, Weltwirtschaftliches Institute, Kiel, Universidad Madrid, Harvard University, Cambridge University, Kyoto University, Frei Universitat, Berlin, s mások.

A program szerkezete

A tulajdonképpeni Ph.D.-tanulmányok megkezdésének feltétele a törvény előírásai szerint a következők: magyar állampolgárság, legalább jó eredményű egyetemi diploma, s két nyelvvizsga. Mivel a két nyelvvizsga megléte ma már az egyetemi diploma feltétele, ez nem jelent pótlólagos követelményt. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy ez a követelmény az Iskola sajátos követelménye, s eltérést ettől csak nagyon indokolt esetben enged meg az Iskola Szakbizottsága.

Az előtanulmányokkal nem rendelkező (de az egyéb követelményeknek mindenben megfelelő) jelentkezők azzal a feltétellel nyerhetnek felvételt, hogy a számukra előírt ún. "szintre hozó tárgyakból" vagy még az oktatási program első évének megkezdése előtt, vagy az első évfolyam végzésével párhuzamosan, legkésőbb annak (a kapcsolatos tárgyakból esedékes) kötelező vizsgáit megelőzően eredményes különbözeti vizsgát tesznek. (A felkészüléshez a program oktatói segítséget nyújtanak.)

A Ph.D.-program két részből áll: (a) az oktatási programból, az ún. tanulmányi szakaszból és (b) a tudományos kutatómunka végzéséből és a disszertáció megírásából, vagyis ún. kutatási, vagy fokozatszerzési szakaszból. Ez a két szakasz azonban nem különül el élesen egymástól. A doktori képzés egyetemi szabályozását lásd a http://www.uni-corvinus.hu/ttdt » oldalon a Társadalomtudományi Doktori Tanács alatt. Kérjük, hogy az érvényes Szabályzatot jelentkezése előtt feltétlenül olvassa el!

A tanulmányi szakasz első évében a doktorjelöltek kötelezően elméleti és kutatás-módszertani ún. törzstárgyakat hallgatnak. A második évben specializációt választanak és ennek megfelelően szaktárgyak és választható alternatív tárgyak kurzusain vesznek részt.

A tudományos kutatómunka már a tanulmányi szakaszban megkezdődik. A doktorjelöltek szakterületük valamely nemzetközileg elismert művelőjének irányításával feldolgozzák leendő értekezésük témájának szakirodalmát és elkészítik részletes kutatási tervüket. Az oktatási szakasz végére már megfelelő számú (2 publikáció) és minőségű tudományos publikációt kell felmutatniuk. A doktori programban elfogadott, tudományosnak minősülő közlemények megjelenési helyeit - az ajánlottakat - , szintén a Társadalomtudományi Doktori Tanács, valamint jelen Multidiszciplinális Iskola cím alatt találja a www.uni-corvinus.hu/ttdt honlapon. A Szakbizottság (lásd később), vagy az TTDT által el nem fogadott publikációk akadályai lehetnek az érvényes doktori fokozat megszerzésének is.

Az ösztöndíjas, vagy teljesidős hallgatóknak egyetemi oktatásban is részt kell venniük. Az oktatásért a Doktori Iskola a Szabályzatban szereplő módon krediteket/pontoka ad. Az oktatás megszervezésében az Iskola természetesen segítséget nyújt. Az oktatás magában foglalja előadások, szemináriumok tartását, valamint vizsgafelügyeletet, dolgozatok javítását is. E feladatok elvégzése a doktori tanulmányoknak szerves része, felmentés alóla nem kérhető.

A kutatásvezetők folyamatosan irányítják a jelöltek kutatómunkáját, tanácsaikkal segítik őket doktori értekezésük elkészítésében. A kétéves oktatási szakaszt (ez a szabályzat értelmében indokolt esetben egy évvel meghosszabbítható) -- a kurzusok eredményes elvégzése, valamint a kutatási terv megvitatása és elfogadása alapján -- a doktori szigorlat zárja. Ezt követően a doktorjelöltek nyilvános munkahelyi vitán terjesztik elő értekezéstervezetüket, amelyet elfogadása esetén és a vitában elhangzott észrevételek figyelembevételével történt javítása, kiegészítése után doktori disszertációként nyújtanak be a Doktori Tanácsnak, kérve a nyilvános védésre bocsátást.

A kutatómunka eredményeként elkészült disszertációt a tanulmányok megkezdésétől számított öt (a tanulmányi szakasz befejezésétől számított három) éven belül kell beadni. A tanulmányok kezdésétől számított hatodik év végéig az értekezést az Egyetem Doktori Tanácsának el kell fogadnia. Ennek elmulasztása esetén az adott doktoranduszt a programból törölni kell.

© 2024 Budapesti Corvinus Egyetem, Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék
1093 Budapest, Közraktár u. 4-6. V. em. 503. Telefon: (1) 482-7241 Fax: (1) 482-7255